Blaber.pl - Mateusz Kowalski

/
0 Comments
Także tutaj informacja z PAPu. 

Małopolska: policja bada dewastację Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów


Fot. Zbigniew Wielgosz/Tarnowski Gość Niedzielny
„Dewastację stojącego w lesie pomnika zgłosił w piątek pracownik nadleśnictwa. Policja zabezpieczyła ślady, m.in. traseologiczne i poszukuje sprawcy bądź sprawców” – powiedziała w sobotę PAP Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji. Nie wiadomo dokładnie, kiedy doszło do zniszczenia pomnika.

Cały tekst: TUTAJ

Na pomniku widać ślady po uderzeniach ostrym narzędziem, prawdopodobnie siekierą. Zniszczona także została stojąca nieopodal pomnika tablica informacyjna.

Pomnik stanął na miejscu, gdzie w lipcową sobotę 1943 r. Niemcy zamordowali grupę 29 Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci, należących do rodzin z grupy Polska Roma: Majewskich, Kwiatkowskich, Chmielewskich i Cioroniów. Wśród ofiar było 3 mężczyzn, 5 kobiet i 21 dzieci.

Był to pierwszy w Polsce pomnik zaprojektowany przez romską artystkę Małgorzatę Mirgę-Tas, absolwentkę krakowskiej ASP. Został uroczyście odsłonięty 23 lipca 2011 roku podczas XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Umieszczono na nim fragment wiersza romskiej poetki Papuszy: „Nie było życia dla Cyganów w mieście i na wsi, zabijali nas. Co robić? szły z dziećmi Cyganki w las, daleko w las, by nie znalazły nas niemieckie psy”.

Ofiary masakry zostały ekshumowane w 1959 r., a ich szczątki złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. W 2010 r. na miejscu zbrodni w Borzęcinie, w lesie, uczestnicy Taboru Pamięci umieścili brzozowy krzyż. (PAP)

Cały tekst: TUTAJ


Zobacz też

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.