Informator Brzeski - w Oficjalnym Portalu Gminy Borzecin

/
0 Comments
Przypominamy tekst, który ukazał się w Informatorze Brzeskim, za pośrednictwem Oficjalnego Portalu Gminy Borzęcin w 2011 r., tuż po Międzynarodowym Taborze Pamięci Romów. Wówczas pisano o odsłonięciu Pomnika. Pod tekstem galeria fotograficzna. Cytujemy cały artykuł, autorstwa "IB".

Informator Brzeski: Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów


Fot. Maciej Mazur, 2011.
NIE BYŁO ŻYCIA DLA CYGANÓW W MIEŚCIE
I NA WSI ZABIJALI, ZABIJALI NAS,
CO ROBIĆ? SZŁY Z DZIEĆMI CYGANKI W LAS,
DALEKO W LAS, BY NIE ZNALAZŁY NAS NIEMIECKI PSY.
(PAPUSZA)

Cały tekst: TUTAJ.

W sobotę 23 lipca odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie Borzęckim, przy granicy z Wał Rudą. Jest to pierwszy w Polsce pomnik, zaprojektowany przez romską artystkę – Małgorzatę Mirgę-Tas. W uroczystości między innymi wzięli udział: Bożena Opioła – Dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych KPRP, Elżbieta Radziszewska – pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Heinz Peters – Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie wraz z żoną, Przedstawiciele Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Stanisław Kracik – wojewoda małopolski, Roman Ciepiela – wicemarszałek województwa małopolskiego, Jan Musiał – poseł na Sejm RP, Andrzej Potempa – Starostwa Powiatu Brzeskiego, Mirosław Banach Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Matuła – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów, Lucjan Pałucki  – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku, Adam Bartosz – etnograf i Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów stanął w miejscu, gdzie w lipcową sobotę 1942 r. Niemcy bestialsko zamordowali grupę 29 Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci, należących do rodzin Majewskich, Kwiatkowskich, Chmielewskich i Cioroniów. Ofiary masakry zostały ekshumowane w 1959 r., a ich szczątki złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. W 2010 r. na miejscu zbrodni w Borzęcinie, w lesie, uczestnicy Taboru Pamięci wkopali brzozowy krzyż.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych, na umieszczonej w szczurowskim parku scenie, Romowie zaprezentowali cygański folklor. Na scenie pojawiła się również Catherine Andrault z Francji, która opowiedziała poetycką legendę o Cyganach „Romskie serce”.

Cały tekst: TUTAJ

Józef Siudut, świadek zbrodni na Romach, fot. Maciej Mazur, 2011.



Zobacz też

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.